Konferencja - Ustka 2017
- Anna Kacperczyk
- 9 gru 2017
- 2 minut(y) czytania
Właśnie zakończyła się konferencja poświęcona metodologii teorii ugruntowanej 50 lat po jej "odkryciu" i opisaniu przez Glasera i Straussa. Spotkanie było raczej kameralne, ale dyskusja pogłębiona i intensywna.

Konferencję otworzył referat prof. Krzysztofa Koneckiego poświęcony kontemplatywnej teorii ugruntowanej Contemplative Grounded Theory. Possibilities and limitations a temat ten przenikał wiele dalszych dyskusji.
Kolejną prezentację stanowił referat profesora Marka Gorzko Metodologia teorii ugruntowanej a problem twórczości. Profesor próbował odpowiedzieć na pytanie o warunki, które uprawdopodabniają pojawianie się twórczych odkryć w trakcie pracy z danymi i generowania teorii.
Następny referat dr hab. Anny Kacperczyk poruszał problem analizy aren oraz statusu obiektów granicznych w analizie sytuacyjnej. Pierwszą część sesji zakończyła prezentacja dr hab. Beaty Pawłowskiej na temat badań nad emocjami.
Część drugą otworzył bardzo ciekawy referat dr Piotra Stańczyka na temat malarstwa reklamowego praktykowanego na Wyspie Świętego Tomasza (Sao Tome), które zachęciło badacza do zastosowania procedur wizualnej teorii ugruntowanej.
Zaraz potem dr hab. Małgorzata Michel zaprezentowała zastosowanie wizualnej teorii ugruntowanej w studiach miejskich i badaniach nad światami wykluczonych. Mgr Aleksandra Zalewska-Królak podzieliła się swoją wiedzą na temat analizy meksykańskich telenowel w referacie Czy dążę do generowania teorii? Watpliwości podczas analizy z wykorzystaniem MTU na przykładzie badań społecznej funkcji współczesnych telenowel meksykańskich. A dr Dominika Byczkowska-Owczarek opowiedziała o wykorzystaniu metodologii teorii ugruntowanej w badaniach nad cielesnością.
Mgr Bożena Kędzior w referacie The 'Why' Question and Different Types of Data in an Audit of a Hospital Ward zaprezentowała problematykę oraz wyniki badań nad uwarunkowaniami efektywności pracy oddziału szpitalnego. Autorka pokazała czynniki hamujące procesy transformacji jednej z nowoczesnych klinik, której praca pomimo licznych innowacji i dążenia ku nowym formom zarządzania nowoczesnym szpitalem, w dużej mierze nadal zanurzona jest w "starych" programach wartości i wzorów normatywnych uniemożliwiających akceptację i konstruktywne skorzystanie z wyników przeprowadzonego audytu.
W tematyce lecznictwa oraz działań klinicznych pozostawał także bardzo interesujący referat dr Anny Kubczak, pokazujący przestrzenne aspekty funkcjonowania oddziału szpitalnego. Autorka podążała tropem kodów i kategorii związanych z mobilnością rzeczy i osób pojawiających się w przestrzeni szpitala i wytwarzających ten specyficzny świat.
Mgr Magdalena Wojciechowska zaprezentowała wyzwania stojące przed badaczką, która stara się zgłębić zjawisko macierzyństwa jednopłciowego. W bardzo ciekawym referacie zaprezentowała wyzwania praktyczne, metodologiczne oraz etyczne związane z prowadzeniem takiego projektu.
Ostatnia, trzecie sesja poświęcona była różnym metodologiom towarzyszącym teorii ugruntowanej. Kolejno wysłuchaliśmy referatu dr. Grzegorza Brydy pt. Big Data & Caqdas: W kierunku Kwantyfikacyjnej Teorii Ugruntowanej, który odniósł się do zjawiska danetyzacji świata społecznego i nieograniczonego potencjału zawartego w nieuporządkowanych zastanych danych tekstowych. Następnie mgr Marcin Frybes zaprezentował Metodę interwencji socjologicznej Alain Touraine'a i jej polskie przykłady zastosowania. A dr Tomasz Marcysiak w referacie Inspiracje metodologiczne teorii ugruntowanej i autoetnografii w badaniach nad tożsamością społeczności postmigracyjnych zabrał nas w świat zaangażowanej archiwistyki społecznej i poszukiwań pamięci biograficznych osób, które doświadczyły przesiedlenia oraz pamięci zdarzeń i miejsc naznaczonych historią.
Ostatni referat zaprezentowała główna organizatorka konferencji dr Izabela Bukalska na temat biograficznych uwarunkowań procesu stawania się doktorantem.
Dyskusja metodologiczna obejmowała głównie zagadnienia najnowszych rozwinięć metodologii teorii ugruntowanej oraz związanych z nią szans i możliwości - np. w stronę analiz Big Data czy w stronę analiz kontemplatywnych. Rozważano też wskaźniki faktu, że teorię udało się wygenerować, a także sposoby weryfikacji jej tez.
Sporym zainteresowaniem cieszyła się idea Seminarium Metodologii Teorii Ugruntowanej, którego pierwszy spotkanie planowane jest na 19 stycznia 2018 r. w Łodzi.
ความคิดเห็น