top of page
Szukaj

Krzysztof Pankiewicz (1951-2009)

  • Anna Kacperczyk
  • 8 maj 2019
  • 2 minut(y) czytania

W tym roku obchodzimy dziesiątą rocznicę śmierci Krzysztofa Pankiewicza, pochodzącego z Łodzi wybitnego taternika i alpinisty, wytrwałego himalaisty, wspinacza aktywnie działającego w łódzkim środowisku wspinaczkowym i rozpoznawalnego zarówno przez starsze jak i młodsze pokolenie.

Krzysztof Pankiewicz (fot. z archiwum Ewy Panejko-Pankiewicz)

Wśród jego osiągnieć można wymienić: — pierwsze zimowe przejście Drogi Comiciego na północnej ścianie Civetty; — uczestnik jednego z najszybszych w historii wejść na Pik Komunizma; — przejście łańcuchówki „Expander”, czyli czterech dróg „Sprężyny”; — pierwsze przejścia tatrzańskich dróg: „2+1” na Mnichu czy „Szewska pasja” na Młynarczyku; — pierwsze zimowe przejście „Superścieku” na Kotle Kazalnicy; — pierwsze zimowe przejście drogi Comiciego na Civetcie w Dolomitach, — liczne wyprawy w góry wysokie (K2, Annapurna 2, Manaslu), w tym zimowe na Kangchenjungę, Makalu i Nanga Parbat.

„Panku” uczestniczył we wszystkich najważniejszych przemianach wspinaczkowego świata. Nie ominęła go żadna innowacja, ani żaden nowy kierunek działalności górskiej i wspinaczkowej. Odkąd zaczął się wspinać w 1971 roku przez dwie dekady lokował się w ścisłej krajowej czołówce ze swoimi pierwszymi przejściami lub wybitnymi powtórzeniami dróg w Tatrach, Dolomitach, Alpach, Kaukazie i w górach Synaju. Uczestniczył zarówno w działalności taternickiej, alpejskiej jak i himalajskiej. Brał udział w wielu wyprawach w Pamir, Himalaje i Karakorum (Kangczendzonga i Nanga Parbat zimą, trzy razy Manaslu, Makalu, na K-2 osiągnął 8100 m). Aktywnie wspinał się także w skałkach, a gdy tylko pojawiły się pierwsze zawody wspinaczkowe – również w nich aktywnie uczestniczył. Na przełomie lat 70. i 80. zdobywał wielokrotnie Mistrzostwo Polski w zawodach we wspinaczce na czas.

Przez wiele lat piastował funckję Prezesa Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego (1985-1990, a następnie od 1999 roku do 2009).

Wszystko to razem daje nam obraz wspinacza wszechstronnego i kompletnego, utalentowanego skalnego łojanta i doświadczonego alpinisty. I takim był Krzysiek Pankiewicz. Był postacią, która imponowała innym i inspirowała do działania. Takim go pamiętamy.

W dziesiątą rocznicę Jego śmierci jego przyjaciele i koledzy klubowi organizują w Morskim Oku spotkanie poświęcone jego pamięci. W dniach 18-19 maja 2019 r. spotkamy się tam z Jego partnerami od liny. Chcemy nagrać wywiady, w których opowiedzą o Nim i o najważniejszych wspólnych wspinaczkach. Sięgniemy też do materiałów archiwalnych, które postaramy się ożywić w naszym filmie. Efektem tych prac ma być krótkometrażowy film dokumentalny, dla którego wybraliśmy roboczy tytuł „Panku”. Pomysłodawczynią nagrania dokumentu filmowego jest Ewa Szcześniak z ŁKW - współorganizatorka spotkania w Morskim Oku. Producentem filmu będzie Akademicki Klub Górski w Łodzi we współpracy z Łódzkim Klubem Wysokogórskim. Zdjęcia odbędą się w maju i czerwcu 2019 r. Premiera zaplanowana została na rok 2020.

Uruchomiliśmy zbiórkę pieniędzy by zebrać fundusze na wypożyczenie sprzętu, który pozwoli nam na realizację. Naszą pracę nad filmem traktujemy jako działalność pro bono.

Można się dorzucić: https://zrzutka.pl/54wjtx


 
 
 

Comments


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
O NAS

Jesteśmy grupą ludzi, którzy swoją wiedzę i umiejętności wykorzystują by ocalić od zapomnienia historię łódzkiego środowiska wspinaczkowego. Większość z nas wywodzi się z Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi (AKG), ale pracują z nami także osoby z Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego (ŁKW) oraz osoby niezrzeszone.

ADRES

Akademicki Klub Górski w Łodzi

SEKCJA HISTORYCZNA

ul. Piotrkowska 132 m 53

90-062 Łódź

Anna Kacperczyk

anna.kacperczyk@gmail.com

SUBSCRIBE FOR EMAILS
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Google+ Icon
  • Grey Instagram Icon

© 2017 Łódzkie Archiwum Wysokogórskie. Proudly created with Wix.com

bottom of page