top of page
Szukaj

Prawdziwe archiwum

  • Anna Kacperczyk
  • 10 sty 2021
  • 2 minut(y) czytania

Zaczynając prace nad wystawą Climbing Stories nie myśleliśmy, że nasze działania rozrosną się w tak wiele cennych spotkań, wspomnień i obrazów - i że przełożą się na tak ogromną masę obejrzanych i zeskanowanych fotografii. Uświadamialiśmy sobie to z miesiąca na miesiąc by na początku 2017 roku zacząć myśleć o tym co mamy z tym cennym zasobem począć, jak go zabezpieczyć jak podzielić się nim z innymi. Już wtedy wiedzieliśmy, że potrzeba nam będzie do tego jakaś profesjonalna strona o profilu archiwistycznym, ale jeszcze parę lat zabrało nam obmyślanie jak miałaby ona wyglądać i jak pracować.

Pierwsza strona archiwum na platformie WIX (której częścią jest ten blog), pełniła w naszym projekcie niezbędne funkcje informacyjne na początku naszej pracy nad projektem wystawy. Informowała o tym co robimy - głównie na etapie zbierania i opracowywania materiałów oraz pracy nad filmem "Łódzkie historie wspinaczkowe". Prezentowaliśmy na niej nasze bieżące działania, ale mieliśmy pełną świadomość, że to za mało, że strona taka jak ta nie posiada funkcjonalności potrzebnych do gromadzenia i prezentowania bogatych zbiorów wizualnych ukazujących życie i działalność środowiska łódzkich wspinaczy.

Zaczęliśmy szukać innych rozwiązań. Pod koniec 2018 roku do naszego zespołu dołączył Bartek Nowak i wsparł nas - najpierw swoją ogromną wiedzą informatyczną dotyczącą budowania stron, a następnie konkretnymi działaniami i ostatecznie stworzył dla nas kompletną w pełni funkcjonalną stronę internetową archiwum.



Okres pandemicznego zamknięcia w 2020 roku wykorzystaliśmy na pracę nad stroną Łódzkiego Archiwum Wysokogórskiego. Obyliśmy dziesiątki wielogodzinnych rozmów i dyskusji na temat tego jak ma wyglądać, w jaki sposób mamy komunikować się z jej odbiorcami, co i jak zamieszczać. Te długie dyskusje odbywane głównie w trybie on-line, plus intensywne rozmowy telefoniczne i wymiany maili pomogły nam skrystalizować wizję naszych działań, narzędzi jakimi będziemy się posługiwać oraz sposobu prezentowania materiałów archiwalnych odbiorcom.

Bartek tę naprawdę gigantyczną pracę wykonał pro bono. Strona powstała i jest gotowa do użytku, mieści się pod adresem: http://www.archiwumgorskie.pl/. Teraz gdy strona posiada już pełną funkcjonalność nasz projekt przechodzi w nową fazę - fazę wypełniania strony treściami: skanami fotografii, dokumentów, zdjęciami artefaktów, historiami mówionymi, filmami, które nagraliśmy. Sukcesywne wypełnianie strony zasobami archiwalnymi pewnie trochę potrwa, bo każde zdjęcie musi zostać odpowiednio opisane. Nie jest to praca mechaniczna. Ale mamy już bazę do pracy!




 
 
 

Comments


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
O NAS

Jesteśmy grupą ludzi, którzy swoją wiedzę i umiejętności wykorzystują by ocalić od zapomnienia historię łódzkiego środowiska wspinaczkowego. Większość z nas wywodzi się z Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi (AKG), ale pracują z nami także osoby z Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego (ŁKW) oraz osoby niezrzeszone.

ADRES

Akademicki Klub Górski w Łodzi

SEKCJA HISTORYCZNA

ul. Piotrkowska 132 m 53

90-062 Łódź

Anna Kacperczyk

anna.kacperczyk@gmail.com

SUBSCRIBE FOR EMAILS
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Google+ Icon
  • Grey Instagram Icon

© 2017 Łódzkie Archiwum Wysokogórskie. Proudly created with Wix.com

bottom of page